Jag vaknade som vanligt ganska tidigt och gick upp för att brygga kaffe och slappa lite i soffan. Efter det så gick matte och Amigo en morgonprommis medan jag fixade lite frukost.
Vi tog det lite lugnt efter maten och åkte sedan iväg för att se oss omkring lite. Färden gick via Idre Fjäll och sedan vidare till Lillfjäten för att se på en kollegas nybyggda fritidshus. Vi åkte in till Lillfjäten, där vi träffade min gamla klasskompis Joakim! Kul!
Efter denna lilla sightseeing åkte vi tillbaka till byn. Jag handlade lite inför kvällens grillning och sedan var det dags att börja förbereda maten. Vi käkade grillad karré med klyftisar och bea, med en sallad on the side. Till detta drack vi ett fylligt rött vin och hade det tämligen bra!
Peo och Alma kom sedan och hälsade på oss, så vi fick en trevlig stund med lite prat och skratt. Han hade även med sig lite torkat kött som vi mumsade på!
Kvällen var nu så pass sen att när gästerna gått så blev det en dejt med John B för oss också.